Definicje wyrazów na literę T / strona 4

Definicja słowa: tajwańska
(...) i unikalne wzornictwo.Tajwańskie święta i tradycjeTajwan jest krajem o bogatej tradycji i obchodzeniu różnych świąt i festiwali. Jednym z najważniejszych świąt jest chiński Nowy Rok, który jest obchodzony przez cały tydzień. Podczas tego czasu, ulice są ozdobione kolorowymi latarniami i tłumy ludzi uczestniczą w tradycyjnych paradach i pokazach sztucznych ogni. Innym popularnym świętem jest tajwański Dzień Dziękczynienia, podczas którego mieszkańcy składają dziękczynienie za urodzaj i szczęście. Wiele (...)

Definicja słowa: Tagore
(...) zakres gatunków, takich jak poezja, proza, dramat oraz eseistyka. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury bengalskiej i azjatyckiej. Słowo "Tagore" odnosi się zarówno do samego autora, jak i do jego dzieł, które są niezwykle cenione i szanowane na całym świecie.Rabindranath Tagore urodził się w 1861 roku w Calcutcie w rodzinie bengalskich intelektualistów. Już w młodości wykazywał talent literacki, a w wieku 16 lat opublikował swoją pierwszą książkę poezji. Jego twórczość

Definicja słowa: tam-tamista
(...) tam-tamach podczas różnego rodzaju wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty, spektakle teatralne czy przedstawienia baletowe. Tam-tamy są również wykorzystywane w muzyce filmowej, dlatego tam-tamista może pracować także przy produkcji ścieżki dźwiękowej do filmów. Oprócz gry na tam-tamach, tam-tamista musi również zadbać o odpowiednie przygotowanie instrumentów przed występem. Wymaga to umiejętności strojenia i dostosowywania dźwięków do potrzeb danej kompozycji. Tam-tamista musi także dbać o stan techniczny (...)

Definicja słowa: Tadeusiewicz
(...) 3Nazwisko "Tadeusiewicz" nosiło wielu znanych i zasłużonych Polaków. Jednym z nich był prof. Jerzy Tadeusiewicz (1922-2003) - wybitny matematyk i informatyk, twórca szkoły polskiej sztucznej inteligencji. Był także autorem wielu podręczników akademickich i publikacji naukowych. Jego nazwisko jest także noszone przez kilka ulic w Polsce.Akapit 4Kolejną znaną postacią noszącą nazwisko "Tadeusiewicz" jest prof. Jan Tadeusiewicz (1932-2013) - polski fizyk, specjalizujący się w fizyce ciała stałego i fizyce (...)

Definicja słowa: tajpejce
(...) za wyjątkowo urocze i ujmujące.W języku potocznym słowo tajpejce jest również używane w odniesieniu do przedmiotów, które są uważane za bardzo urocze i ujmujące. Może to być np. zabawka, ubranie czy gadżet, który wzbudza pozytywne emocje i uśmiech na twarzy. Jest to również często stosowane w odniesieniu do rzeczy, które są bardzo cenne i wartościowe dla danej osoby.Warto zaznaczyć, że słowo tajpejce jest często używane w sposób żartobliwy i humorystyczny. Niektórzy mogą uważać, że jest to słowo infantylne (...)

Definicja słowa: tajnopis
(...) Jest to jedna z najstarszych metod komunikacji tajnej, stosowana już od czasów starożytnych. Polega na zastosowaniu specjalnych znaków, symboli lub kodów, które są nieczytelne dla osób, które nie znają sposobu ich odczytywania.Historia tajnopisuPoczątki tajnopisu sięgają

Definicja słowa: talizman
(...) moc przedmiotów, które miały chronić przed złymi siłami i przynosić szczęście. W starożytnej Grecji i Rzymie talizmany były często wykorzystywane przez wojowników jako ochrona przed niebezpieczeństwem w czasie walki. W średniowieczu talizmany były często kojarzone z magią i czarostwem, ale jednocześnie pełniły funkcję ochronną i miały pomagać w codziennym życiu.Rodzaje talizmanówTalizmany mogą przybierać różne formy i być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są talizmany w postaci naszyjników, (...)

Definicja słowa: tajpejkach
(...) trudne do zdefiniowania. Jednakże, można spróbować przybliżyć jego znaczenie poprzez wyjaśnienie jego pochodzenia i sposobu użycia. Pochodzenie słowa Słowo tajpejka jest złożeniem dwóch angielskich słów: "type" (pisać na maszynie) oraz "jacket" (kurtka). Początkowo tajpejka była to kurtka, którą nosili kobiety pracujące na maszynach do pisania. Później, w języku potocznym, słowo to zaczęło oznaczać samą maszynę do pisania, a także czynność pisania na niej. W języku polskim, słowo to przyjęło formę tajpejka, (...)